BATUM

 

 
 
     

   Batum (Gürcüce-Lazca: ბათუმი/ Batumi), Gürcistan'ın özerk cumhuriyeti Acara'nın başkenti olan karadeniz kıyısındaki liman kentidir. Önemli bir liman ve ticaret merkezi olarak hizmet vermektedir.

Şehrin görülmeye değer yerleri arasında osmanlı döneminden kalma Orta Cami adlı cami, Acara Devlet Müzesi, Batum Botanik Bahçesi, İsa'nın 12 havarisinden Aziz Matthias’ın anıt mezarını barındıran roma döneminden kalma Apsaros Kalesi, 20. yüzyılda yapılmasına karşın gürcü mimari karakterini yansıtan eski Postane Binası, Karadeniz kıyısındaki Batum Devlet Parkı, akvaryum ve sirk sayılabilir.


Batum Bulvarı, Piazza Meydanı, Tiyatro Meydanı, Avrupa Meydanı ve Medea heykeli, Chacha Tower diğer görülecek yerler arasında yer alır.

 

 

   
     
TUR PROGRAMI    

 

Trabzon'dan hareket 07:00 

 

Yaklaşık 2 buçuk- 3 saatlik yolculuktan sonra Sarp Sınır Kapısı'na varıyoruz. Gümrük işlemlerinden sonra Gürcistan'a geçiş. Batum'a hareket. İlk durağımız,Batum Gonio (Apsaros) Kalesi.

Batum Botanik Bahçesi, 

Öğle Yemeği

Batum Şehir merkezi, Avrupa Meydanı,

Bulvar Gezisi, Batum Piazza Meydanı, Poseidon ve Madea heykelini görüyoruz. Tiyatro binasını görüyoruz.

Sahil gezisi ve vakite göre Ali Nino heykelinin görülmesi, Varsa ışıklı su gösterilerinin izlenmesi ve sonrasında Batum 'dan ayrılıp Trabzon'a dönüyoruz.